18. 09. 2024

A zase je tu září…

Tento povzdech se jistě ozval ke konci prázdnin v mnoha rodinách. Jenže jako vždy - než se nadějeme, vybíráme vánoční dárky, plánujeme letní dovolenou - a zase je tu září!

My ve škole také plánujeme, jenže trošku jinak. Co máme v jednotlivých ročnících naučit, k čemu děti vést - to je vcelku jasné. Jenže nejen přímou výukou je živ člověk školní, ať malý, či velký.

Změnou školního rytmu bývají žákovské exkurze, projektové dny, besedy či netradiční výukové postupy. To vše a mnoho jiných aktivit máme připraveno i pro tento školní rok.

Na prvním stupni již tradičně pořádáme na podzim Slavnost slabikáře, kdy vítáme prvňáčky mezi čtenáře. Pro předškoláky, aby se školy zbytečně nebáli, ve spolupráci s mateřskou školou pořádáme návštěvní dny ve výuce. Rodiče se mohou přijít seznámit se základy činnostního učení, navštívit jarní rodičovskou kavárnu či vánoční jarmark, kde mohou vybírat z výrobků malých i starších dětí. Výuku doplňují a dělají přitažlivější také projektové dny tříd, které se věnují mnoha zajímavým činnostem a učí děti spolupracovat, organizovat si práci a také předvést výsledky svého snažení.

Pro starší žáky budou organizovány vzdělávací exkurze, doplňující učivo jednotlivých ročníků. Jsou to třeba zeměpisné výjezdy do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, na vodní díla Morávka či Šance. U žáků je oblíbený projekt Biosféra, realizovaný v ostravské zoo, stejně jako účast na multimediální projekci organizace Svět kolem nás.

Humanitní předměty rovněž mají co nabídnout - tradičně probíhá podzimní Den jazyků, žáci navštíví představení anglického divadla, budou připraveny besedy o USA od American Center při Knihovně města Ostravy, zájemci o novodobou historii se mohou zúčastnit exkurze do Hrabyně či polské Osvětimi.

Samozřejmostí je příprava žáků na různé vědomostní i sportovní soutěže. Stejně jako v předchozích letech mají žáci 2. stupně možnost navštěvovat Sportovní hry, sedmáky opět čeká lyžařský výcvik.

Svět výpočetní techniky a informatiky se našim žákům otevírá nejen při práci s počítači, ale mají možnost pracovat s robotickými stavebnicemi, učí se základům programování.

Život ve škole velmi ovlivňuje pocit bezpečného prostředí, to, že žáci vnímají školu jako místo potkávání, kde se učí navazovat vztahy mezi vrstevníky, trénují si formy chování a sociální dovednosti. V této oblasti škola velmi dbá na prevenci rizikového chování – proto jsou do školy zváni i odborníci na tuto problematiku, aby formou přednášek a besed se žáky probírali různá témata, která děti zajímají. S tím souvisí také výběr střední školy, budoucího studijního či pracovního zaměření. Proto v rámci výchovného poradenství  opět budou probíhat prezentace oborů a besedy se zástupci středních škol, kdy si žáci 9. ročníků mohou udělat reálnější představu o tom, co a kde je možné dále studovat.

Zkrátka – je tu září a všichni - žáci, rodiče i učitelé - vyrážíme od nové startovní čáry, abychom si mohli opět za rok říci: „Už je tu zase září!“