4ZŠ Frýdek-Místek

Základní škola Frýdek-Místek
Komenského 402, 738 01 Frýdek-Místek
e-mail: 4zsfm@4zsfm.cz, tel: +420 558 432 551
IČ: 68157894
Datová schránka: feuhuph

iŠkola


Vážení rodiče, zde se můžete přihlásit do iŠkoly pro zjištění informací o vašem dítěti.

eStrava

Projektový den ke 30. výročí 17. listopadu

V pátek 15. 11. se projektovým dnem završily chvíle, které naši žáci prvního i druhého stupně trávili seznamováním se s tím, co pro jejich rodiče, prarodiče i nás pedagogy – a v samém důsledku také pro ně samotné – znamenala ona dějepisnými učebnicemi zmiňovaná sametová revoluce.

Menší děti se již v předcházejících dnech seznamovaly hravou formou a pro ně srozumitelným způsobem s tím, jak vypadal život za socialismu a co se za uplynulých třicet let změnilo.
Některé starší děti se v rámci výuky historie zapojily do celostátního projektu Post Bellum, jenž motivuje žáky a studenty, aby vyhledávali pamětníky historických událostí a dokumentovali jejich příběhy na audiovizuálních nahrávkách.
Všichni žáci druhého stupně pak v pátek měli možnost přenést se prostřednictvím sledování ukázek z dobových filmů i dokumentů s vysvětlujícím komentářem p. učitelky Golíkové do složité historie socialistického Československa – připomenout si Jana Palacha, události roku 1968 i revoluční dění v roce 1989.
Pro odlehčení tématu se žáci seznámili s tehdejší moderní hudbou u nás a porovnali ji se světovou produkcí, stejně tak zhlédli několik reklamních spotů a mohli si lépe představit dobové reálie.
Na tyto naukově zaměřené části programu navázala přehlídka módy osmdesátých let v tělocvičně, kterou z větší části připravili žáci osmého ročníku a do níž se zapojili i někteří žáci, kteří se projektového dne zúčastnili v dobovém oblečení, jež jim na dně skříní či kufrů na půdách pomohli vyhledat rodiče.
V nás starších, pamětnících těch časů, některé kousky garderoby vyvolávaly závan nostalgie, ovšem ta byla přebita mrazením v zádech při sledování dokumentů a uvědoměním si, že to, co děti sledují jako dějepisnou kapitolu, bylo součástí našich životů se vším, co to s sebou přinášelo.
Dopoledne jsme se také všichni, malí i větší, shromáždili na školním pozemku u lípy, vloni zasazené ke stému výročí založení republiky, a několika slovy jsme si připomněli, jak je důležité znát své dějiny a vzít si z nich – pokud možno – poučení. Této vzpomínkové chvíle se zúčastnii také náměstci primátora Jakub Míček a Pavel Machala. Slavnostnější atmosféru podtrhlo i vystoupení školního pěveckého sboru, ke kterému se přidávali i ostatní žáci školy.
Všichni ve škole jsme tento den prožili naplno a myslím si, že pro děti připomenuté události už napořád nebudou jen nezáživnou kapitolou z učebnice.

https://polar.cz/zpravy/

IMG 1738IMG 1752

IMG 1805IMG 1893

IMG 1895IMG 1909

IMG 1996IMG 2025

IMG 2033IMG 2099

IMG 2111