4ZŠ Frýdek-Místek

Základní škola Frýdek-Místek
Komenského 402, 738 01 Frýdek-Místek
e-mail: 4zsfm@4zsfm.cz, tel: +420 558 432 551
IČ: 68157894
Datová schránka: feuhuph

iŠkola


Vážení rodiče, zde se můžete přihlásit do iŠkoly pro zjištění informací o vašem dítěti.

eStrava

Abeceda peněz

Projekt „Abeceda peněz“ pro 4. třídu je jedinečný zážitkový program České spořitelny, který pokrývá celý standard finanční gramotnosti pro první stupeň základní školy.

Žáci v programu si vybudují pod vedením učitelů vlastní firmu a přibližně 3 měsíce realizují podnikatelský plán. Podnikatelským plánem může být cokoliv, co děti s vyučujícím zvládnou vyrobit. Ve třídě se rozvíjí týmovost, kreativita, děti společně řeší problémy a připravují se na budoucí povolání. Postupně se seznamují s pojmy rozpočet, počáteční kapitál, výdaje, zisky, příjmy, ztráta, investor, sponzor a konkurence.
Podnikání předcházela návštěva pobočky České spořitelny s dvouhodinovou exkurzí. Děti se dostaly do zákoutí banky a prostor, kde budou moci uspořádat jarmark. Zjistily, jak banka funguje a pomáhá lidem podnikat. Mohly počítat peníze, vstoupit do míst, kam veřejnost obvykle není zvána, vybrat peníze z bankovní karty atd.
Vedoucí pobočky předal třídě počáteční kapitál 3000 Kč na realizaci jejich originálního nápadu. Projekt by měl končit jarmarkem, na kterém budou žáci své výrobky nebo služby prodávat. Výdělek z celé akce může třída využít dle libosti – koupit si vybavení do školy nebo jet na společný výlet.
Zapojením do projektu „Abeceda peněz“ získají děti jedinečnou příležitost přemýšlet o správě vlastních financí.