4ZŠ Frýdek-Místek

Základní škola Frýdek-Místek
Komenského 402, 738 01 Frýdek-Místek
e-mail: 4zsfm@4zsfm.cz, tel: +420 558 432 551
IČ: 68157894
Datová schránka: feuhuph

iŠkola


Vážení rodiče, zde se můžete přihlásit do iŠkoly pro zjištění informací o vašem dítěti.

eStrava

Třanovice: půl miliardy kubíků plynu pod našima nohama

Třanovice a zemní plyn. Spojení, které funguje již 70 let. V roce 1949 byla ve zdejším ložisku zahájena těžba plynu, která trvala až do roku 1982.

I po vyčerpání ložiska se však plyn pod tuto malebnou vesnici v podhůří Beskyd vrátil. Právě zde totiž provozuje společnost innogy Gas Storage jeden ze svých šesti podzemních zásobníků plynu v České republice. U příležitosti stého výročí Českého plynárenského svazu innogy mimořádně zpřístupní třanovický zásobník 20. června zájemcům z řad veřejnosti.
Když se řekne podzemní zásobník plynu, nepředstavujme si velké kovové nádrže uložené pod zemí. Pro jejich budování se používají buď umělé kaverny, které vznikly například těžbou uhlí, nebo již vyčerpaná ložiska zemního plynu. Ty lze připodobnit k jakési obří houbě. Do mezer a škvír v hornině se pod tlakem vhání plyn, jenž se v případě potřeby znovu vytěží.
Nejinak je tomu rovněž u Podzemního zásobníku plynu (PZP) Třanovice, který se nachází v oblasti vymezené obcemi Horní Žukov, Třanovice, Hradiště a Koňakov. V hloubce zhruba 500 metrů pod zemí může být uskladněno více než půl miliardy krychlových metrů plynu, což z něj dělá jeden z největších zásobníků tohoto ekologického zdroje energie v České republice. Jen pro představu, vloni činila tuzemská spotřeba zemního plynu něco málo přes 8 miliard metrů krychlových.
S výstavbou zásobníku se začalo v roce 1994 a hotovo bylo o šest let později. Do provozu byl uveden v roce 2002 a je tak nejmladším ze všech podzemních zásobníků plynu společnosti innogy Gas Storage. Hlavní funkcí nejen tohoto, ale i všech dalších podzemních zásobníků plynu je vyrovnávat rozdíl mezi zvýšenou spotřebou v obdobích, kdy je po plynu vyšší poptávka, a dodávkami z plynovodu. Přes léto, kdy je spotřeba plynu nižší, se zásobník plní, zatímco v zimě, během topné sezony, se z něj čerpá.
Na rozdíl od ostatních zásobníků provozovaných společností innogy Gas Storage má ten třanovický jednu nespornou výhodu. „Jako jediný zásobník v Česku je schopen dodávat plyn jak pro potřeby distribuční soustavy v rámci severní Moravy, tak prostřednictvím přepravní soustavy společnosti NET4GAS do celé sítě v ČR. Po rozšíření podzemního zásobníku v roce 2010 a instalaci čtyř turbosoustrojí Solar je možné uskladněný plyn z tohoto zásobníku prostřednictvím plynovodu společnosti NET4GAS dopravovat i do Polska,“ vysvětlil Lumír Škovroň, vedoucí PZP Lobodice a Třanovice.
Přestože je zásobník v Třanovicích nejmladší, je stále postupně dovybavován nejmodernějšími přístroji a zařízeními, jako například tím pro kontinuální měření kvality zemního plynu. „Naměřené hodnoty pak slouží jako podklad pro výpočet platby za odebraný plyn i nám běžným smrtelníkům,“ podotkl Lumír Škovroň.

20190620 115547