4ZŠ Frýdek-Místek

4. Základní škola Frýdek-Místek
Komenského 402, 738 01 Frýdek-Místek
e-mail: 4zsfm@4zsfm.cz, tel: +420 558 432 551
IČ: 68157894
Datová schránka: feuhuph

Projektový den ke 100. výročí založení republiky

            Žáci i učitelé ZŠ Komenského ve Frýdku-Místku si tento významný počin a mnohé další okamžiky našich dějin připomněli v pátek 26. října 2018 při projektovém dnu, kdy děti 1. a 2. stupně zúročily své více než čtyřtýdenní přípravy vytvořením informačních tabulí, jež budou prezentovány na chodbách školy.

Témat učitelé dějepisu a občanské výchovy vybrali pro žáky mnoho – od významných osobností naší minulosti až po milníky naší historie, včetně často zmiňovaných „osmičkových“ výročí.
Děti mohly věnovat dostatek času sběru materiálu, výběru informací z publikací i hledání na internetu, výtvarnému zpracování témat. Pracovaly ve skupinách, samy si práci organizovaly, vybíraly, které z donesených textů a obrázků využijí. Většinou si daly velmi záležet, aby jejich práce obstály v konkurenci ostatních. Nejsložitější pro mnohé z nich bylo srozumitelně a stručně představit výsledek svého snažení ostatním spolužákům ve třídě a vizuálně svůj projekt zdokumentovat. Děti jsou zvyklé zpracovávat ve škole různá témata, ale v takovém rozsahu to i pro ně bylo nové a náročné.
            V rámci oslav výročí viděly repliku legionářského vlaku na nádraží ve Frýdku, která byla doplněna výkladem o legionářích. Vlak zaujal i menší děti z 1. stupně naší školy.
Z psaní, stříhání a lepení je vytrhla dopolední slavnostní chvíle. Žáci 1. i 2. stupně se shromáždili na pozemku školy, aby se zúčastnili vysazení lipky na počest 100. výročí založení Československé republiky, k jejíž tradici se hlásíme.
Všechny děti 1. stupně si vyrobily drobnou ozdobu na počest tohoto slavného dne. S listem lípy a trikolorou pak vyšly ven přihlížet vysazení našeho národního stromu.
           Děti ze školního sboru a žáci z folklorního souboru Ostravička v úvodu zazpívali Masarykovu oblíbenou píseň „Ach synku“, většina školáků se ke zpěvu spontánně připojila. Po úvodním slovu Mgr. Š. Nahodilové přečetla krátkou úvahu žákyně L. Fizerová, aby se děti alespoň něco málo dozvěděly o významu a symbolice lípy v naší historii. Děvčata ze 4. A zarecitovala báseň o lípě a žákyně 5. třídy přidala píseň. Vedení školy a zástupce žáků pak symbolicky přihodili hlínu ke kořenům lipky ozdobené trikolorou. Závěrečným zpěvem jsme se pak spolu s několika hosty ze sousedního domova seniorů rozloučili s novým stromkem a všichni si přejeme, aby se mu dobře dařilo. K slavnostní atmosféře přispělo svými paprsky i zubaté podzimní slunce, když po celou dobu probleskovalo mezi mraky.    
Za přípravu místa a výběr stromku děkujeme p. J. Vicherovi z odboru životního prostředí Magistrátu F-M a p. Ing. N. Švrčinové z Technických služeb F-M.

Mgr. J. Hradilová

Foto zde a zde.

Video zde.